İPTAL-İADE PROSEDÜRÜ

- Ürünümü İade Etmek istediğimde Ne Yapmam Gerekiyor?

eşarpAVM.com’da iade işlemleri çok kolay. İade etmek istediğiniz ürünü Sürat Kargo aracılığıyla hiçbir ücret ödemeden gönderebilirsiniz.
İade edeceğiniz ürünü, tüm fatura nüshaları ile paketi hasar görmemiş, ürün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, tüm aksesuarlarıyla Sürat Kargo ile fatura adresine karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekmektedir.
İade ürün bedeli, ürünler firmamıza ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza iade edilir. Para iadenizin bankanıza bağlı olarak, kredi kartınıza yansıması iadeden sonra banka ile ile ilgili olarak 1-10 iş günü sürebilmektedir.

 

- İade Etme Süresi Kaç Gündür?
 

Mesafeli sözleşmelere dair yönetmeliğe göre "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ile paketi teslim aldığınız ilk 14 gündür.
 

- Hangi Ürünleri İade Edemiyorum?

Kullanılmış, yıkanmış ya da ütülenmiş ürünler firmamıza iade için gönderilmemeli, gönderilmiş olsalar dahi iade işlemi yapılmayacak olup ürünler karşı ödemeli olarak müşteriye geri gönderilir.
 

- İademi Hangi Adrese Göndereceğim?

İade işlemlerinde ürünler fatura üzerindeki ünvan ve adrese faturasıyla birlikte gönderilmelidir.
 

- İadede Kargo Masraflarını Ben mi Ödeyeceğim?

İade talebiyle eşarpAVM.com’a gönderdiğiniz tüm ürünlerin kargo masrafları firmamıza aittir. İade işlemlerinde sadece ürün bedeli iadesi yapılmaktadır. Kargo ücreti olan 75 TL iade edilmez.  Yurtdışı alışverişlerin iadelerinde kargo ücretileri müşteri tarafından karşılanmaktadır.
 

- İade Ettiğim Ürünün Geri Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra eşarpAVM.com tarafından kredi kartınıza veya iban numaranıza 1-7 iş günü içinde iade işlemi gerçekleştirilir. Ürün bedeli, bankanıza bağlı olarak max. 10 gün içerisinde "artı bakiye" olarak kredi kartınıza yansır ya da hesabınıza geçer. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve eşarpAVM.com’un bankanıza müdahale etme yetkisi yoktur.
 

- Elime Geçen Ürün Kusurlu Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle yaşanan aksaklıktan dolayı özür dileriz. Bu durumda iade ya da aynı ürünle değişim yapılmaktadır.
 

- Tutar İadem Neden Taksit Taksit Yatırılıyor?

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin, tamamı kredi kartınıza iade edilmekte ancak bankanız tarafından iadenin kredi kartınıza geri ödemesi, taksitli olarak kartınıza yansıtılmaktadır.


- Siparişlerimi Nasıl İptal Edebilirim?


Siparişinizi ana sayfanızda yer alan "Hesabım” sekmesinden kontrol ediniz. Eğer siparişiniz "Paketleniyor” ya da "Kargoya Verildi” statüsünde değil ise siparişinizi iptal edebilirsiniz. Talebinizi iletmek için [email protected] adresine e-mail gönderebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR